مقالات و تازه های دامپزشکی
 

کیست هیداتید

کیست هیداتید یک بیماری انگلی است که کرم بالغ آن به نام Echinococcus granulosus در روده گوشت خواران به ویژه سگ زندگی می کند و خوردن تخم آن توسط انسان و علف خواران باعث ایجاد کیست در بافت های بدن می گردد. بیماری کیست هیداتید بیماری مشترک انسان و حیوان است . سگ سانان میزبان اصلی و گوسفند ، بز و شتر و خوک میزبان واسط هستند در میان میزبانان واسط گوسفند مناسب ترین میزبان بوده و در انتشار انگل نقش مهمتری دارد.کیستهای کبدی و ریوی شایعترین تظاهرات بیماری هستند.


سیر تکاملی و مرحله بیماریزایی


در بند آخر کرم بالغ تعداد زیادی تخم وجود دارد که به همراه مدفوع سگ دفع می شود. تخم انگل بسیار کوچک و غیرقابل رویت است. تخمها در خاک مرطوب و سایه به مدت چند ماه به حیات خود ادامه می دهند. میزبانان واسط   (گاو، گوسفند، انسان و …) با خوردن تخمها، آلوده می شوند. تخم ها دارای چند لایه و لایه ها از جنس کراتین و نسبت به تغییرات محیط بسیار مقاوم هستند و می توانند در دمای 2 درجه سانتی گراد به مدت 2 سال و در طبیعت بر حسب درجه حرارت و شرایط جوی بین 3 تا 8 ماه زنده بمانند. هر 7 تا 14 روز یک بار تخمها توسط سگ دفع می‌شوند. تخمها بعد از بلع توسط انسان یا دام در روده باز شده و جنین کوچکی از آن‌ها خارج می‌شود که شش قلاب دارد. جنین قلابدار در مخاط روده نفوذ کرده و از طریق عروق خونی می‌تواند به کلیه نقاط بدن برود. جنین پس از توقف در اعضاء مختلف بدن (کبد، کلیه، ریه،‌مغز، استخوان ، طحال و غیره) شروع به رشد می کند و به شکل کیسه ای در می آید که به آن کیست هیداتید گویند. هر کیست پر از مایع شفاف است که حاوی جنین یا لاروهای متعدد می باشد. کیست‌ها به مرور رشد کرده و قطر آن‎ها به 5 تا 20 سانتی متر افزایش و گاهی حجم درون کیست به 2 لیتر نیز می رسد. در صورتی که کبد یا ریه یا عضو مبتلا به کیست هیداتید در گاو و یا گوسفند به نحوی مورد تغذیه حیوانات دیگر مانند سگ قرار گیرد، کیست‎ها در داخل روده کوچک باز شده و جوانه های داخل کیست به جداره روده کوچک می چسبند و بالغ می شوند و سر انجام کرم بالغ با تولید تخم چرخه را در طبیعت ادامه می دهد.


راههای انتقال بيماری


  دفع تخم های کرم بالغ باعث آلودگی خاک و آب می شود و حيوانات اهلی مانند گوسفند، بز، گاو و شتر (ميزبان واسطه) هنگام چريدن تخمها را ميخورند و انسان به طور تصادفی از طريق خوردن غذا يا آب آلوده به تخم ها و يا از طريق تماس مستقيم با سگ های آلوده با مرحله حد واسط انگل آلوده می شود. انگل بلع شده از روده نفوذ می کند و از طريق سيستم خونی به کبد و ريه ها و به طور کمتر شايع به بافتهای ديگر منتقل می شود . در نواحی با شيوع بالا اغلب کودکان مبتلا می شوند اما کيستهای کبدی به چندين سال زمان نيازدارد تا به قدری بزرگ شوند که قابل کشف يا علامت دارشوند.امکان ابتلاء همه ارگانها در اين بيماری وجود دارد ولی شايعترين محل ابتلا کبد سپس ریه و مغز می باشد


بیماری در انسان:


تخم كرم پس از انتقال از سبزيجات آلوده به انسان،بصورت كيست در كبد در آمده و با فشاري كه خود كيست به كبد وارد مي نمايد باعث بوجود آمدن اختلالاتي در عملكرد طبيعي كبد ميگردد.گاهي تعداد اين كيست ها به حدي در كبد افزايش مي يابند كه موجب از كار افتادن كبد خواهد شد،در مواردي اين كيست هاي نوزاد از طريق خون خود را به بافت هاي ديگر مثل ريه،چشم و مغز رسانده و باعث اختلالات جدي در آن اندامها ميگردد.اگر در اثر هر عاملي و حتي موقع جراحي، اين كيست ها بتركند چون پروتيين داخل كيست براي بدن انسان ناشناخته است فورا منجر به ايجاد شوك آنافيلاكتيك گرديده و در صورت عدم درمان فوري منجر به مرگ هم مي گردند.علايم اين بيماري از درد ساده در محوطه راست شكمي گرفته تا اختلالات جدي كبدي متفاوت است كه تشخيص و درمان آن در حوزه جراحان عمومي مي باشد. اين بيماري به چند طرق جراحي و دارویي قابل درمان و كنترل مي باشد اما در اغلب موارد با وجود تكنيك هاي مختلف جراحي و دارویي در درمان اين بيماري،بيمار نتيجه رضايت بخشي را حصول نميكند.مطالعات دامپزشكان در كشور نشان مي دهد سگ هاي ولگرد اطراف شهرهاي تبريز،شيراز و تهران بالاترين ميزان آلودگي به اين انگل را دارا مي باشند. البته با افزايش بهداشت عمومي در جامعه انساني و همچنين درمان سگها و معدوم كردن بهداشتي احشاء كيستيك گاو و گوسفند در كشتارگاه هاي صنعتي، شيوع اين بيماري خطرناك در انسان تا حد خوبي كاسته شده است اما هنوز هم بيماران زيادي را ميتوان مشاهده نمود مدتهاي طولاني تحت درمان مي باشند.نكات ساده قابل پيشگيري از اين بيماري:-1با توجه به اينكه سبزيجات،صيفي جات و ميوه هاي بوته دار زميني مثل توت فرنگي از عمده ترين فاكتورهاي آلودگي به تخم اين انگل مي باشند حتما بايد قبل از مصرف به خوبي با آب شستشو گرديده و براي اطمينان از جدا شدن تخم انگل از سبزيجات، چند قطره مايع ظرفشوپي به داخل ظرف شستشو اضافه شود ،سبزيجات چند لحظه در داخل آب تكان داده شود تا آب كف نمايد. يكي از اشتباهاتي كه در موقع شستشوي سبزيجات وجود دارد اين است كه بعد از شستشو ،كل ظرف محتوي سبزيجات را روي آبكش ميريزند كه با اين كار تخمهاي انگل ته نشين شده در داخل ظرف دوباره روي سبزيجات پخش ميشود،بايد سبزيجات را از سطح آب برداشته شوند و آب باقيمانده دور ريخته شود


2-اگر سگي داريد حتما نزد دكتر دامپزشك برده تا داروي اختصاصي اين انگل را به سگ تجويز نمايد و هر 3-2 ماه اين كار تكرار گردد. چون قرص ضد انگل باعث پودر شدن كرمها داخل روده سگ ميشود و برخلاف ديگر انگلها ،مرده كرم كمتر در مدفوع ديده ميشود لذا تا 3 روز پس از خوراندن ضد انگل به سگ،مدفوع سگ حتما سوزانده شود.


 -4از كشتار غير بهداشتي دام خودداری کرده و در صورت مشاهده كيست هاي كبدي در گاو و بخصوص گوسفند هرگز آنها را پاره نكنيد چون باعث كيست هيداتيد چشمي در انسان ميشوند و همچنين كبد حيوان را بطور بهداشتي دفن كنيد چون اگر سگي اين احشاء آلوده را بخورد دوباره سيكل انگل تكرار مي گردد. درصد انتشار کیست هیداتیک در اعضا مختلف بدن انسان متفاوت است و براساس میزان شیوع بترتیب عبارتند از کبد 66%،ریه 22%،کلیه 3%،مغز 2%،ارگانهای دیگر6%منجمله( عضلات ،طحال ،اربیت ،قلب،تیروئید) .


برچسب‌ها: کیست هیداتیک, علایم کیست هیداتیک, درمان کیست هیداتیک, عامل کیست هیداتیک
[ پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۳۹۱ ] [ 22:37 ] [ ابوالفضل همت زاده ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی کردم برترین مقالات و تازه های دامپزشکی را جمع آوری و معرفی نمایم، امید است با توکل بر خداوند متعال بتوانم گامی در جهت رشد علم دامپزشکی بردارم.

*ابوالفضل همت زاده*
*مشگین شهر*
abolfazlvet@gmail.com
امکانات وب
?